ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERyzyko w obrocie energią
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


RYZYKO W ODCINKACH

"Ryzyko w obrocie energią" to dział edukacyjny prezentujący podstawową wiedzę związaną z wszelkimi aspektami ryzyka jakie może towarzyszyć obrotowi energią.
Redakcja merytoryczna: dr hab. inż. Ignacy Kaliszewski (Instytut Badań Systemowych Polskiej Akademii Nauk).

Ryzyko Cenowe XI - Indeksy cenowe

W sytuacji, gdy podmioty prowadzące obrót energią (wytwórcy, konsumenci, pośrednicy) coraz częściej odchodzą od obrotu energią wyłącznie w postaci umów długookresowych na rzecz umów średnio- i krótkookresowych, zapotrzebowanie na mechanizmy sygnalizacji cen energii staje się coraz większe. W istocie każdy rynek umów terminowych, niezależnie od instrumentu bazowego, odnosi korzyść z istnienia takich mechanizmów. Podmiot zamierzający zawrzeć umowę terminową ma na ogół sprecyzowane wyobrażenie o tym, jaką cenę terminową byłby skłonny zaakceptować. Często jednak taka cena różni się istotnie od cen po jakich aktualnie zawierane są umowy na rynku. Jeżeli różnica ta nie zostanie skorygowana oznaczać to może, że umowa nie dojdzie do skutku. Dla korygowania ofert potencjalni uczestnicy umów posługują się często cenami referencyjnymi, które rynek uznaje za wiarygodne. Dobrze jest, gdy cena referencyjna pochodzi ze zorganizowanego rynku, najlepiej z giełdy. Ceny rynkowe są publikowane w prasie finansowej albo w postaci nieformalnych doniesień zbieranych przez reporterów albo w postaci indeksów cenowych tworzonych w oparciu o ustalony algorytm. Poniżej ograniczymy się jedynie do omówienia przykładów indeksów energii elektrycznej.

Najbardziej znanym obecnie indeksem na europejskim rynku energii elektrycznej jest Swiss Electricity Price Index (SWEP). Indeks ten tworzony jest w oparciu o dane transakcyjne uzyskiwane od spółek energetycznych sprzedających i kupujących energię na szwajcarskim rynku umów "na dzień następny". Indeks ten jest tworzony i publikowany codziennie przez Dow Jones & Company, amerykańską agencję dostarczającą informacji z rynków finansowych. Od momentu rozpoczęcia publikowania indeksu w marcu 1998 roku indeks ten spełnia w Europie rolę ceny referencyjnej często używanej dla ustalania ceny terminowej w umowach terminowych na energię elektryczną z terminem wykonania nawet do trzech lat.

PRZYKŁADOWE INDEKSY ENERGII ELEKTRYCZNEJ

Indeks SWEP (Swiss Energy Price Index):
punkt odniesienia: stacja rozdzielcza Laufenberg (Szwajcaria),
czas odniesienia: 11:00 - 12:00,
kalkulacja: na podstawie dwustronnych kontraktów zawieranych pomiędzy uczestnikami rynku i w oparciu o dane statystyczne dotyczące rynku wyliczana jest cena jednostkowa energii (CHF/MWh),
inicjatywa: Aare-Tessin AG fur Elektricität (Atel), Elektrizitats-Gesellschaft Laufenburg (EGL), Dow Jones Newswires.

Indeksy COB (California/Oregon Border) i NOB (Nevada/Oregon Border)
punkt odniesienia: stacje rozdzielcze na pograniczu stanów California i Oregon (COB) oraz Nevada i Oregon (NOB)
czas odniesienia:
1. okres zwiększonego poboru energii (16 godzin),
2. okres podstawowy (8 godzin),
3. 1 miesiąc,
kalkulacja:
1. średnia cena kontraktowa na dzień naprzód w okresie zwiększonego poboru energii,
2. średnia cena kontraktowa na dzień naprzód w okresie podstawowym,
3. średnia cena w kontrakcie terminowym na dostawę energii przez okres następnego miesiąca,
inicjatywa: Dow Jones Newswires.

Indeks Norwesko - Szwedzki
punkt odniesienia: loco wytwórca,
czas odniesienia: cena natychmiastowej dostawy w bloku 52 tygodnie, ceny w dostawach na umowne okresy (lato, zima1, zima2) z wyprzedzeniem do 1 roku,
kalkulacja: cena średnioważona,
inicjatywa: Dow Jones Newswires.

/Ignacy Kaliszewski/

zobacz poprzednie odcinki
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE