ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERyzyko w obrocie energią
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:



PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


RYZYKO W ODCINKACH

"Ryzyko w obrocie energią" to dział edukacyjny prezentujący podstawową wiedzę związaną z wszelkimi aspektami ryzyka jakie może towarzyszyć obrotowi energią.
Redakcja merytoryczna: dr hab. inż. Ignacy Kaliszewski (Instytut Badań Systemowych Polskiej Akademii Nauk).

Umowy Terminowe o Niesymetrycznych Uprawnieniach Stron - Opcje

W umowach terminowych, o których do tej pory mówiliśmy, obie strony są bezwarunkowo zobowiązane do wykonania zobowiązań: strona wykonująca świadczenie do wykonania świadczenia, strona przyjmująca świadczenie do jego przyjęcia. Rozwój rynków terminowych doprowadził do wykształcenia się wariantu umów terminowych, w których jedna ze stron uzyskuje prawo do odstąpienia od wykonania umowy. Druga ze stron pozostaje bezwarunkowo zobowiązana do wykonania umowy, o ile do tego dochodzi. Są to umowy opcyjne (w zasadzie chodzi tu o umowy terminowe opcyjne, jest jednak sprawą powszechnej umowy skracanie tej nazwy do umowy opcyjne).

Oczywiście świadczenia z umowy opcyjnej nie opłaca się realizować się wtedy, gdy zrealizowanie analogicznego świadczenia na rynku natychmiastowym przynosi większą korzyść. I odwrotnie, świadczenie z umowy opcyjnej opłaca się realizować wtedy, gdy zrealizowanie analogicznego świadczenia na rynku natychmiastowym przynosi mniejszą korzyść.

Rekompensatą dla strony bezwarunkowo zobowiązanej do wykonania zobowiązań jest premia opcyjna wypłacana przez drugą stronę umowy w momencie zawarcia umowy opcyjnej.

Mówiliśmy już o tym, że umowy terminowe można traktować jako formę ubezpieczenia. Umowy opcyjne jeszcze bardziej przypominają klasyczne ubezpieczenia, gdyż ustalają przyszłą cenę świadczenia (tak jak umowy terminowe), a dodatkowo pozwalają osiągać korzyść gdy relacje ceny terminowej do ceny natychmiastowej są korzystne. Także i wzajemne relacje stron umowy opcyjnej przypominają klasyczny układ ubezpieczyciel - ubezpieczający z premią opcyjną w roli składki ubezpieczeniowej.

Dla porządku podajmy pełną definicję umowy opcyjnej. Umowa opcyjna jest to umowa terminowa (por. definicję), w której jedna ze stron umowy, w zamian za premię opcyjną wypłaconą drugiej stronie w chwili zawarcia umowy opcyjnej, otrzymuje bezwarunkowe prawo do odstąpienia od wykonania umowy.

Brak symetrii uprawnień stron umów opcyjnych najpełniej widać przedstawiając efekt ekonomiczny tych umów graficznie. W następnym odcinku powrócimy zatem do metody giętych spinaczy.

/Ignacy Kaliszewski/

zobacz poprzednie odcinki




cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE