ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERyzyko w obrocie energią
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


RYZYKO W ODCINKACH

"Ryzyko w obrocie energią" to dział edukacyjny prezentujący podstawową wiedzę związaną z wszelkimi aspektami ryzyka jakie może towarzyszyć obrotowi energią.
Redakcja merytoryczna: dr hab. inż. Ignacy Kaliszewski (Instytut Badań Systemowych Polskiej Akademii Nauk).

Ryzyko Cenowe XIII - Kto ma opcję?

Która ze stron umowy opcyjnej ma opcję, czyli prawo do bezwarunkowego odstąpienia od wykonania umowy, strona przyjmująca świadczenie, czy strona wykonująca świadczenie?

Każda z tych ewentualności jest dopuszczalna, a to która z nich ma miejsce, określa się terminem opcji kupna (opcję ma strona zobowiązana do przyjęcia świadczenia) lub opcji sprzedaży (opcję ma strona zobowiązana do wykonania świadczenia). W każdym przypadku stronę, która płacąc premię uzyskała opcję nazywamy nabywcą opcji.

Graficznie efekt ekonomiczny umowy opcyjnej przedstawia się podobnie jak miało to miejsce w przypadku umów terminowych. Tym razem musimy uwzględnić brak symetrii pozycji stron umowy (gniemy spinacze!) oraz fakt zapłaty premii opcyjnej w zamian za opcję (por. rysunek 7 i 8).

Rozważmy umowę opcyjną z opcją kupna. O realizacji świadczenia decyduje strona przyjmująca świadczenie. Efekt ekonomiczny (jednostkowy) tej umowy dla strony przyjmującej świadczenie wynosi (x - c) - p', w przypadku realizacji świadczenia, oraz -p', w przeciwnym przypadku, gdzie p' = p/a, p - wartość premii opcyjnej zdyskontowana na termin realizacji świadczenia, a - wielkość (liczba jednostek) świadczenia. Jeżeli (x - c) < 0 , to stronie przyjmującej świadczenie opłaca się odstąpić od realizacji świadczenia poprzez umowę opcyjną i zrealizować to świadczenie na rynku natychmiastowym. Jeżeli (x - c) > 0, to stronie przyjmującej świadczenie opłaca się zrealizować to świadczenie poprzez umowę opcyjną. Efekt ekonomiczny umowy opcyjnej z opcją kupna dla strony wykonującej świadczenie jest symetrycznym odbiciem efektu dla strony przyjmującej świadczenie.

Rozważmy umowę opcyjną z opcją sprzedaży. O realizacji świadczenia decyduje strona wykonująca świadczenie. Efekt ekonomiczny (jednostkowy) tej umowy dla strony wykonującej świadczenie wynosi (c - x) - p', w przypadku realizacji świadczenia, oraz -p', w przeciwnym przypadku. Jeżeli (c - x) > 0, to stronie wykonującej świadczenie opłaca się zrealizować to świadczenie poprzez umowę opcyjną. Jeżeli (c - x) < 0, to stronie wykonującej świadczenie opłaca się odstąpić od realizacji świadczenia poprzez umowę opcyjną i zrealizować to świadczenie na rynku natychmiastowym. Efekt ekonomiczny umowy opcyjnej z opcją sprzedaży dla strony przyjmującej świadczenie jest symetrycznym odbiciem efektu dla strony wykonującej świadczenie.

Jest sprawą tradycji, że cena terminowa w umowach opcyjnych to cena wykonania.

/Ignacy Kaliszewski/

zobacz poprzednie odcinki
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE