ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERyzyko w obrocie energią
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


RYZYKO W ODCINKACH

"Ryzyko w obrocie energią" to dział edukacyjny prezentujący podstawową wiedzę związaną z wszelkimi aspektami ryzyka jakie może towarzyszyć obrotowi energią.
Redakcja merytoryczna: dr hab. inż. Ignacy Kaliszewski (Instytut Badań Systemowych Polskiej Akademii Nauk).

Ryzyko Cenowe XVI - Umowy opcyjne: komentarz

Wiele wypowiedzianych przez nas do tej pory stwierdzeń odnoszących się do umów terminowych ma zastosowanie także, co nie powinno dziwić, do umów opcyjnych. Nie zawsze jednak bez pewnych modyfikacji. Przykładem na to jest stwierdzenie (świadomie wracamy do niego po raz trzeci), że "umowy terminowe pozwalają eliminować ryzyko konieczności prowadzenia działalności gospodarczej w przyszłości przy przepływach finansowych innych niż zaplanowane". W umowach terminowych stwierdzenie to stosowało się symetrycznie w stosunku do obu stron umowy. Pozwalało to na sformułowanie kolejnego stwierdzenia (odcinek 17), że "ryzyko kredytowe i utracone potencjalne korzyści [jako efekt zawarcia umowy terminowej], to cena jaką płacimy za eliminację ryzyka cenowego.

W umowach opcyjnych ryzyko kredytowe jest głównie problemem strony posiadającej opcję (tradycyjnie nazywaną nabywcą opcji). Istotnie, wystawca opcji z góry wie, że nabywca opcji nie będzie wykonywał umowy wtedy, gdy dla niego będzie to niekorzystne. Rekompensatą za taką ewentualność jest właśnie premia opcyjna wypłacona mu z góry. Ryzyko kredytowe pojawia się natomiast dla nabywcy opcji zawsze wtedy, gdy wykonanie umowy opcyjnej jest dla niego korzystne. Powstaje bowiem w takim przypadku możliwość, że wystawca opcji nie wywiąże się z jej warunków.

Zatem symetryczne relacje w umowach terminowych w odniesieniu do ryzyka kredytowego, korzyści i utraconych korzyści, w umowach opcyjnych mają bardziej złożony charakter. I tak:

 • dla wystawcy opcji
  • umowa opcyjna nie jest źródłem ryzyka kredytowego,
  • umowa opcyjna jest źródłem ryzyka cenowego,
  • umowa opcyjna jest sposobem na natychmiastowe pozyskanie środków,
 • dla nabywcy opcji
  • umowa opcyjna jest źródłem korzyści w przypadku korzystnego dla nabywcy ukształtowania się relacji pomiędzy ceną terminową a ceną natychmiastową.

Zatem:

 • "ryzyko cenowe, to cena jaką wystawca opcji płaci za możliwość natychmiastowego pozyskania środków finansowych",
 • "ryzyko kredytowe i premia opcyjna, to cena jaką nabywca opcji płaci za eliminację ryzyka cenowego".

Powyższe stwierdzenia pozostają prawdziwe niezależnie od tego czy umowy opcyjne przewidują dostawę instrumentu bazowego czy rozliczenie finansowe.

W odcinku 17 argumentowaliśmy, że umowę terminową można interpretować jako ubezpieczenie wzajemne stron umowy. Taka interpretacja nie ma zastosowania w przypadku umów opcyjnych. Symetria relacji stron umowy opcyjnej w odniesieniu do ryzyka cenowego zostaje złamana poprzez fakt wypłacenia premii opcyjnej w momencie zawarcia umowy.

/Ignacy Kaliszewski/

zobacz poprzednie odcinki
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE