ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERyzyko w obrocie energią
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


RYZYKO W ODCINKACH

"Ryzyko w obrocie energią" to dział edukacyjny prezentujący podstawową wiedzę związaną z wszelkimi aspektami ryzyka jakie może towarzyszyć obrotowi energią.
Redakcja merytoryczna: dr hab. inż. Ignacy Kaliszewski (Instytut Badań Systemowych Polskiej Akademii Nauk).

Ryzyko cenowe XXI - Umowy barierowe czyli wielookresowe umowy opcyjne II

Dla symetrii i kompletności rozważań rozpoczętych w odcinku 33 musimy jeszcze zdefiniować umowy barierowe dolne. Umowa barierowa dolna to wielookresowa umowa opcyjna finansowa z wykorzystaniem opcji sprzedaży. Rysunek 13 przedstawia efekt ekonomiczny umowy opcyjnej dwuokresowej z opcjami sprzedaży w każdym okresie, w zależności od ceny świadczenia z tych umów na rynku natychmiastowym w terminie realizacji świadczenia w okresie pierwszym T i w terminie następnym T+1. Jeżeli w tych dwu terminach ceny natychmiastowe przyjęły wartości zaznaczone na rysunku pionowymi przerywanymi liniami, to w pierwszym terminie strona przyjmująca świadczenie przekazuje stronie wykonującej świadczenie wartość rozliczenia, a w drugim terminie nie występuje przepływ środków pomiędzy stronami. Dla wielu okresów efekt umowy barierowej dolnej prezentuje rysunek 14.

Umowa barierowa dolna wykorzystywana bywa w wielookresowym ubezpieczeniu sprzedażowym, które polega na:

  • zawarciu wielookresowej umowy opcyjnej finansowej z wykorzystaniem opcji sprzedaży (takiej jak na przykład ta przedstawiona na rysunku 13) oraz, w terminach wykonania świadczenia,
  • sprzedaży świadczenia na rynku natychmiastowym.

Wynikiem wielookresowej strategii ubezpieczenia sprzedażowego z wykorzystaniem opcji sprzedaży jest ustalenie z góry minimalnej ceny świadczenia w okresie obowiązywania umowy równej cenie terminowej c pomniejszonej o p' (porównaj odcinek 31). Stąd bierze się nazwa - umowy barierowe dolne.

/Ignacy Kaliszewski/

zobacz poprzednie odcinki
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE