ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERyzyko w obrocie energią
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


RYZYKO W ODCINKACH

"Ryzyko w obrocie energią" to dział edukacyjny prezentujący podstawową wiedzę związaną z wszelkimi aspektami ryzyka jakie może towarzyszyć obrotowi energią.
Redakcja merytoryczna: dr hab. inż. Ignacy Kaliszewski (Instytut Badań Systemowych Polskiej Akademii Nauk).

Ryzyko cenowe XXII - Umowy barierowe czyli wielookresowe umowy opcyjne III

Nic już nie stoi na przeszkodzie abyśmy powrócili do wątku spekulacji z odcinka 34. Możemy teraz uzupełnić rozpoczęte tam zdanie "Zawieranie umów terminowych [finansowych] bądź umów opcyjnych [finansowych] jest celem w samym sobie tylko dla spekulatorów." Doceniając w całej rozciągłości znaczenie spekulatorów na rynkach terminowych należy pamiętać, że głównym motorem rozwoju tych rynków była potrzeba stworzenia narzędzi dla ubezpieczania wyniku działalności gospodarczej. Dlatego obok analizowania efektów ekonomicznych samych umów terminowych finansowych bądź umów opcyjnych finansowych równie ważne jest analizowanie łącznych wyników strategii ubezpieczenia. Łączny wynik strategii ubezpieczenia w pełni obrazuje cena świadczenia uzyskana w wyniku wykonania strategii.

I tak cenę wynikową dla strategii ubezpieczenia zakupowego w funkcji ceny natychmiastowej świadczenia uzyskamy składając efekt (jednostkowy) ekonomiczny umowy barierowej górnej (rysunek 11) z wykresem Cena = cena natychmiastowa. Wynik takiej operacji przedstawia rysunek 15. Jest to zgodne z tym co napisaliśmy w odcinku 33: "Wynikiem wielookresowej strategii ubezpieczenia zakupowego z wykorzystaniem opcji kupna jest ustalenie z góry maksymalnej ceny świadczenia w okresie obowiązywania umowy równej cenie terminowej c powiększonej o p' ".

Jak widać z rysunku 15, póki cena świadczenia na rynku natychmiastowym jest mniejsza niż c + p', to cena świadczenia uzyskana dzięki zastosowanej strategii jest wyższa (lecz nie więcej niż o p') niż cena z rynku natychmiastowego. Dopiero gdy x > c + p', to cena świadczenia uzyskana dzięki zastosowanej strategii jest staje się niższa niż cena z rynku natychmiastowego. Jest to zgodne z naszymi wcześniejszymi rozważaniami na temat efektu ekonomicznego umów opcyjnych. Na przykład z rysunku 11 (odcinek 33) jasno wynika, że efekt ekonomiczny dla strony posiadającej opcję jest dodatni, gdy x > c + p'.

Cenę wynikową dla strategii ubezpieczenia sprzedażowego w funkcji ceny natychmiastowej uzyskamy składając efekt (jednostkowy) ekonomiczny umowy barierowej górnej (rysunek 13) z wykresem Cena = cena natychmiastowa. Wynik takiej operacji przedstawia rysunek 16. Jest to zgodne z tym co napisaliśmy w odcinku 35: "Wynikiem wielookresowej strategii ubezpieczenia sprzedażowego z wykorzystaniem opcji sprzedaży jest ustalenie z góry minimalnej ceny świadczenia w okresie obowiązywania umowy równej cenie terminowej c pomniejszonej o p' ".

Jak widać z rysunku póki cena świadczenia na rynku natychmiastowym jest wyższa niż c - p' to cena świadczenia uzyskana dzięki zastosowanej strategii jest niższa (lecz nie więcej niż o p') niż cena z rynku natychmiastowego. Dopiero gdy x < c - p', to cena świadczenia uzyskana dzięki zastosowanej strategii jest staje się wyższa niż cena z rynku natychmiastowego. Jest to zgodne z naszymi wcześniejszymi rozważaniami na temat efektu ekonomicznego umów opcyjnych. Na przykład z rysunku 13 (odcinek 35) jasno wynika, że efekt ekonomiczny dla strony posiadającej opcję jest dodatni, gdy x < c + p'.

/Ignacy Kaliszewski/

zobacz poprzednie odcinki
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE