ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERyzyko w obrocie energią
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


RYZYKO W ODCINKACH

"Ryzyko w obrocie energią" to dział edukacyjny prezentujący podstawową wiedzę związaną z wszelkimi aspektami ryzyka jakie może towarzyszyć obrotowi energią.
Redakcja merytoryczna: dr hab. inż. Ignacy Kaliszewski (Instytut Badań Systemowych Polskiej Akademii Nauk).

Ryzyko cenowe XXIII - Umowy barierowe czyli wielookresowe umowy opcyjne IV

Zawarcie umowy terminowej bądź umowy opcyjnej to przykład najprostszego działania na rynku terminowym. Zawarcie umowy terminowej wielookresowej bądx umowy barierowej to działania złożone określane mianem strategii. Działanie jednocześnie na rynkach natychmiastowym i terminowym tego samego instrumentu bazowego mają najczęściej miejsce w ramach strategii ubezpieczenia (gwarantowania) ceny.

Załóżmy, ze w ramach strategii ubezpieczenia zawarto umowę barierową górną. Jak wiemy z odcinka 33, w przypadku umowy barierowej górnej wzrost ceny natychmiastowej świadczenia x powyżej ceny terminowej c ma dla strony posiadającej opcję kupna efekt neutralny, gdyż jest kompensowany środkami z rozliczenia: strona posiadająca opcję kupna otrzymuje środki o wartości (x - c)a, gdzie , a jest wielkością świadczenia. Natomiast spadek ceny natychmiastowej poniżej ceny terminowej c jest dla strony posiadającej opcję kupna korzystny. Korzyść ta jest tym większa im różnica pomiędzy ceną terminową a ceną natychmiastową jest większa (porównaj rysunek 12).

Dla strony posiadającej opcję kupna koszt zawarcia umowy to wartość premii opcyjnej wypłaconej za opcję kupna w każdym okresie. Strona posiadająca opcję kupna może zmniejszyć ten koszt poprzez rezygnację z części potencjalnych korzyści z niskich cen świadczenia na rynku natychmiastowym. Mianowicie, może ona zawrzeć zmodyfikowaną umowę barierową górną przewidującą, że w przypadku, gdy cena natychmiastowa świadczenia spadnie poniżej pewnej ustalonej ceny c1 strona ta przekaże środki o wartości (c1 - x)a. Powoduje to modyfikację efektu ekonomicznego umowy, tak jak to pokazano na rysunku 17.

Tak zmodyfikowaną umowę barierową górną nazywamy krótko umową barierową.

Modyfikacja jest równoważna zawarciu przez strony dodatkowej umowy opcyjnej sprzedaży, przy czym strona posiadająca opcję kupna w umowie barierowej górnej w umowie opcyjnej sprzedaży występuje jako strona bezwzględnie zobowiązana do wykonania świadczenia, z ceną terminową (ceną wykonania) c1 < c, tak jak to ilustrują rysunki 18 i 19. Dla jasności prezentacji ograniczamy się tutaj tylko jednego okresu, a efekt ekonomiczny dla każdej ze stron jest przedstawiony osobno.

Umowę barierową można w symetryczny sposób skonstruować zawierając umowę barierową dolną z opcją sprzedaży oraz umowę opcyjną kupna jako strona bezwzględnie zobowiązana do wykonania świadczenia. Decyzja, która z powyższych modyfikacji jest bardziej opłacalna zależy od relacji premii opcyjnych p' i p'1 .

/Ignacy Kaliszewski/

zobacz poprzednie odcinki
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE