ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERyzyko w obrocie energią
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


RYZYKO W ODCINKACH

"Ryzyko w obrocie energią" to dział edukacyjny prezentujący podstawową wiedzę związaną z wszelkimi aspektami ryzyka jakie może towarzyszyć obrotowi energią.
Redakcja merytoryczna: dr hab. inż. Ignacy Kaliszewski (Instytut Badań Systemowych Polskiej Akademii Nauk).

Ryzyko cenowe XXIV - Umowy barierowe czyli wielookresowe umowy opcyjne V

Poprzedni odcinek zakończyliśmy stwierdzeniem: "Umowę barierową ... można skonstruować zawierając umowę barierową dolną z opcją sprzedaży oraz umowę opcyjną kupna jako strona bezwzględnie zobowiązana do wykonania świadczenia.". Skonstruujemy teraz taka umowę.

Załóżmy, ze w ramach strategii ubezpieczenia zawarto umowę barierową dolną. Jak wiemy z odcinka 35, w przypadku umowy barierowej dolnej spadek ceny natychmiastowej świadczenia x poniżej ceny terminowej c ma dla strony posiadającej opcję sprzedaży efekt neutralny, gdyż jest kompensowany środkami z rozliczenia: strona posiadająca opcję sprzedaży otrzymuje środki o wartości (c - x)a, gdzie a jest wielkością świadczenia. Natomiast wzrost ceny natychmiastowej powyżej ceny terminowej c jest dla strony posiadającej opcję sprzedaży korzystny. Korzyść ta jest tym większa im różnica pomiędzy ceną natychmiastową a ceną terminową jest większa (porównaj rysunek 17).

Dla strony posiadającej opcję sprzedaży koszt zawarcia umowy to wartość premii opcyjnej wypłaconej za opcję sprzedaży w każdym okresie. Strona posiadająca opcję sprzedaży może zmniejszyć ten koszt poprzez rezygnację z części potencjalnych korzyści z wysokich cen świadczenia na rynku natychmiastowym. Mianowicie, może ona zawrzeć zmodyfikowaną umowę barierową dolną przewidującą, że w przypadku, gdy cena natychmiastowa świadczenia wzrośnie powyżej pewnej ustalonej ceny c1 strona ta przekaże środki o wartości (x - c1 )a. Powoduje to modyfikację efektu ekonomicznego umowy, tak jak to pokazano na rysunku 20. Uzyskujemy w ten sposób ponownie umową barierową.

Modyfikacja jest równoważna zawarciu przez strony dodatkowej umowy opcyjnej kupna, przy czym strona posiadająca opcję sprzedaży w umowie barierowej dolnej w umowie opcyjnej kupna występuje jako strona bezwzględnie zobowiązana do wykonania świadczenia, z ceną terminową (ceną wykonania) c1 > c, tak jak to ilustrują rysunki 21 i 22. Dla jasności prezentacji ograniczamy się tutaj tylko jednego okresu, a efekt ekonomiczny dla każdej ze stron jest przedstawiony osobno.

Jak powiedzieliśmy, decyzja jak uzyskać umowę barierową, czy przez modyfikację umowy barierowej górnej czy umowy barierowej dolnej, zależy od relacji premii opcyjnych p' i p'1.

/Ignacy Kaliszewski/

zobacz poprzednie odcinki
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE