ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERyzyko w obrocie energią
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


RYZYKO W ODCINKACH

"Ryzyko w obrocie energią" to dział edukacyjny prezentujący podstawową wiedzę związaną z wszelkimi aspektami ryzyka jakie może towarzyszyć obrotowi energią.
Redakcja merytoryczna: dr hab. inż. Ignacy Kaliszewski (Instytut Badań Systemowych Polskiej Akademii Nauk).

Ryzyko cenowe XXVI - Umowy barierowe czyli wielookresowe umowy opcyjne VII

Po lekturze odcinków o umowach barierowych wydawałoby się, że skonstruowanie takiej umowy w praktyce i ewentualnie wykonanie strategii ubezpieczenia z wykorzystaniem umowy barierowej nie stanowi większego problemu. Pojawia się tu jednak sygnalizowany już w odcinku 23 problem drugiej strony transakcji. Mamy bowiem dwie możliwości: albo próbować skonstruować umowę barierową poprzez zawarcie stosownych umów na giełdzie albo zwrócić się do wyspecjalizowanego podmiotu (brokera, banku inwestycyjnego) oferującego tego typu umowy. W warunkach polskich żadna z tych możliwości nie jest jak dotąd dostępna. Ale także na rozwiniętych rynkach nośników energii nie jest to wcale sprawa oczywista.

Zajrzyjmy na nowojorską giełdę New York Mercantile Exchange, COMEX Division. W dniu 29 maja br. giełda stwarzała możliwość zawierania kontraktów opcyjnych (standardowych umów opcyjnych) na ropę Light Sweet z wartościami wykonania (czyli ceną wykonania razy wielkość kontraktu): dla kontraktów z opcją kupna w zakresie od 20.000 do 39.000 US$ za 1000 baryłek, dla kontraktów z opcją sprzedaży w zakresie od 15.000 do 28.000 US$ za 1000 baryłek. Załóżmy, że chcemy skonstruować strategię ubezpieczenia z umową barierową w paśmie cen 21.000 - 25.000 US$. W dniu 28 maja na koniec sesji giełdowej premia za opcje wynosiła:

  OPCJE
CENA WYKONANIA KUPNA SPRZEDAŻY
21.000 4.650 650
25.000 2.140 2.080

(wszystkie wielkości w US$)

Możemy oczekiwać, że w dniu 29 maja premie te będą kształtowały się na podobnym poziomie.

Załóżmy, że konstruujemy ubezpieczenie zakupowe. Zawieramy kontrakt opcyjny z opcją kupna i z ceną wykonania 25.000 US$ oraz kontrakt opcyjny z opcją sprzedaży jako strona bezwzględnie zobowiązana do wykonania świadczenia z ceną wykonania 21.000 US$. Za opcję kupna płacimy 2.140 US$, za opcję sprzedaży otrzymujemy 650 US$, w sumie zawarcie umowy barierowej kosztuje nas 1.490 US$.

Załóżmy, że konstruujemy ubezpieczenie sprzedażowe. Zawieramy kontrakt opcyjny z opcją sprzedaży i z ceną wykonania 21.000 US$ oraz kontrakt opcyjny z opcją kupna jako strona bezwzględnie zobowiązana do wykonania świadczenia z ceną wykonania 25.000 US$. Za opcję sprzedaży płacimy 2.080 US$, za opcję kupna otrzymujemy 4650 US$, w sumie zawarcie umowy barierowej jest dla nas źródłem dochodu w wysokości 2.570 US$.

Trzeba jednak pamiętać, że specyfikacja kontraktu rozważanego tu kontraktu opcyjnego przewiduje nie bezpośrednie rozliczenie finansowe w terminie wykonania kontraktu ale dostawę 1 kontraktu terminowego. Inaczej mówiąc wykonanie kontraktu opcyjnego z opcją sprzedaży powoduje, że strona posiadająca opcję sprzedaży staje się stroną w kontrakcie terminowym jako sprzedający, przy czym za cenę terminową kontraktu opcyjnego przyjmuje się cenę wykonania w kontrakcie opcyjnym.

________

Przykład 5. Załóżmy, że inwestor zawarł 1 kontrakt opcyjny na ropę Sweet Light z opcją sprzedaży z wartością wykonania 22.500 USD i w odpowiednim czasie (czyli przed upływokresu obrotu kontraktem) przedstawił kontrakt do wykonania. W wyniku tego stał się stroną kontraktu terminowego wykonującą świadczenie (sprzedaż ropy) z ceną terminową świadczenia, czyli ceną ropy za jedna baryłkę, równą (22.500 US$ / 1.000) 22,50 US$. Oczywiście przedstawienie kontraktu opcyjnego do wykonania ma sens tylko wtedy, gdy na giełdzie NYMEX nie było możliwe zawarcie kontraktu terminowego jako strona wykonująca świadczenie (sprzedająca ropę) z ceną terminową wyższą niż 22,50 US$.

________

/Ignacy Kaliszewski/

zobacz poprzednie odcinki
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE