ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERyzyko w obrocie energią
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


RYZYKO W ODCINKACH

"Ryzyko w obrocie energią" to dział edukacyjny prezentujący podstawową wiedzę związaną z wszelkimi aspektami ryzyka jakie może towarzyszyć obrotowi energią.
Redakcja merytoryczna: dr hab. inż. Ignacy Kaliszewski (Instytut Badań Systemowych Polskiej Akademii Nauk).

Ryzyko wolumenu I

O ile omówione dotychczas umowy terminowe i opcyjne służyły nam wyłącznie do zarządzania ryzykiem cenowym, to w analogiczny sposób możemy zarządzać ryzykiem wolumenu (ryzykiem wielkości obrotu). Wynik finansowy niemal każdego podmiotu prowadzącego działalność w sektorze energetycznym, włączając w to odbiorców końcowych energii, jest zależny od wielkości obrotu. Odbiorcy końcowi energii szukają nie tylko okazji do zakupu energii po niskiej cenie, a także narzędzi do stabilizacji ceny zakupu (pole dla zarządzanie ryzykiem cenowym), ale także sposobów dla minimalizacji zakupów czyli inaczej mówiąc dla minimalizacji zużycia energii na jednostkę wytwarzanych produktów lub usług. Dla wytwórcy energii z kolei ważne jest aby współczynnik sprzedanej energii w stosunku do zainstalowanych zdolności produkcyjnych był jak najwyższy. Pośrednicy w obrocie energią elektryczną zarabiają tym więcej im większy jest obrót, w którym pośredniczą.

Cechą charakterystyczną rynków energii jest ich silna zależność popytu od zjawisk atmosferycznych, takich jak średnia temperatura w danym okresie, średnie zachmurzenie, opady, wiatry. Czynniki te są nieprzewidywalne w stopniu znacznie większym niż pozostałe czynniki, takie jak na przykład zmiany technologii, tempo wzrostu ekonomicznego, zmiany demograficzne, migracje ludności. W zależności od nasilenia zjawisk atmosferycznych powodujących wzrost lub spadek zapotrzebowania na energię, sezonowe różnice popytu mogą wahać się w granicach od kilku do kilkudziesięciu procent od wartości średniej dla danej lokalizacji geograficznej. Przedstawiona poniżej tabela ilustruje to zjawisko w odniesieniu do energii elektrycznej.

Umowy terminowe i opcyjne zdefiniowane w poprzednich odcinkach mogą być zastosowane do zabezpieczania się bądź spekulacji w oparciu o przewidziane w takich umowach świadczenia odnoszące się do zjawisk atmosferycznych.

Wpływ zjawisk atmosferycznych na zmianę chwilowego popytu na energię elektryczną (Anglia i Walia)

Zjawisko Zmiana popytu (MW) Zmiana popytu w odniesieniu do popytu ogółem
Zmiana temperatury - spadek o 1°C przy temperaturach poniżej 0°C +400 1%
Zmiana siły wiatru - wzrost prędkości wiatru o 10 węzłów przy temperaturach poniżej 0°C +700 2%
Zmiana zachmurzenia -od nieba bezchmurnego do pełnego zachmurzenia +1 500 4%
Wystąpienie opadu deszczu - zmiana od braku opadu do intensywnego opadu +800 2%

1 węzeł = 1 mila na godzinę.

Źródło: Electricity trading in Europe - implications of competitions for pricing and contracts, EJC Energy, April 1999; National Grid.

/Ignacy Kaliszewski/

zobacz poprzednie odcinki
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE