ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERyzyko w obrocie energią
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


RYZYKO W ODCINKACH

"Ryzyko w obrocie energią" to dział edukacyjny prezentujący podstawową wiedzę związaną z wszelkimi aspektami ryzyka jakie może towarzyszyć obrotowi energią.
Redakcja merytoryczna: dr hab. inż. Ignacy Kaliszewski (Instytut Badań Systemowych Polskiej Akademii Nauk).

Ryzyko wolumenu II

Podstawą stosowania umów terminowych bądź umów opcyjnych do zarządzania ryzykiem wolumenu jest następujące rozumowanie: jeżeli wynik finansowy firmy zależy jedynie od poziomu cen sprzedawanych lub kupowanych produktów bądź usług, to umowy terminowe i umowy opcyjne stanowią dobre narzędzie dla stabilizacji wyniku finansowego na założonym poziomie. Ma to miejsce jednak tylko wtedy, gdy wielkość (wolumen) obrotu prowadzonego przez firmę nie zależy od warunków zewnętrznych i może być z góry określona. W takim przypadku firma narażona jest wyłącznie na ryzyko ukształtowania się na rynku niekorzystnej ceny (ryzyko cenowe).

Łatwo jednak wskazać przykłady sytuacji symetrycznych, gdy wynik finansowy firmy zależy jedynie od wolumenu obrotu, natomiast cena może być określona z góry. Na przykład, elementem niepewności w planowaniu wyniku finansowego spółki obrotu dostarczającej odbiorcom energię elektryczną lub gaz po cenach taryfowych jest wyłącznie wolumen sprzedaży. W podobnej sytuacji będzie firma szyjąca zimowa odzież sportową: w okresie zimowego sezonu handlowego cena jest praktycznie sztywna, natomiast o wyniku firmy decyduje przede wszystkim wolumen sprzedaży. W takich przypadkach mówimy o ryzyku wolumenu.

W obu powyższych przykładach wolumen obrotu zależy od średnich warunków pogodowych panujących w danym okresie, głównie średnich temperatur. We wszystkich sytuacjach tego typu można zagwarantować stabilizację wyniku finansowego za pomocą tych samych narzędzi co w przypadku ryzyka cenowego. Ilustruje to rysunek 24.

/Ignacy Kaliszewski/

zobacz poprzednie odcinki
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE