ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERyzyko w obrocie energią
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


RYZYKO W ODCINKACH

"Ryzyko w obrocie energią" to dział edukacyjny prezentujący podstawową wiedzę związaną z wszelkimi aspektami ryzyka jakie może towarzyszyć obrotowi energią.
Redakcja merytoryczna: dr hab. inż. Ignacy Kaliszewski (Instytut Badań Systemowych Polskiej Akademii Nauk).

Ryzyko wolumenu III

Zanim przejdziemy do omówienia konstrukcji umów terminowych dla zarządzania ryzykiem wolumenu przedstawimy przykłady występowania tego rodzaju ryzyka w poszczególnych sektorach gospodarki. Ograniczymy się tutaj do tych sektorów, które są najbardziej wrażliwe na wahania warunków pogodowych i w których nawet ograniczone wahania takich warunków mogą istotnie wpływać na przychody poszczególnych podmiotów gospodarczych. W żadnym jednak przypadku poniższe wyliczenie nie powinno być traktowana jako kompletne.

Mówiąc o parametrach pogody mamy na myśli przede wszystkim takie parametry jak temperatura, opady deszczu, czy opady śniegu. W szczególnych przypadkach inne parametry (nasłonecznienie, wilgotność, wiatry) mogą być także czynnikami wpływającymi na wynik działalności gospodarczej.

Rolnictwo

W zależności od upraw plantatorzy mogą potrzebować ubezpieczenia przed wyższymi niż średnie bądź niższymi niż średnie temperaturami i to o każdej porze roku. Pożądane jest także ubezpieczenie przed nadmiernymi lub niedostatecznymi opadami, deszczu lub śniegu.

Turystyka

Operatorzy ośrodków narciarskich, parków rozrywki, a także organizatorzy imprez plenerowych, są zależni od opadów oraz od temperatury. Podstawowym niekorzystnym czynnikiem jest w tym przypadku frekwencja niższa od oczekiwanej, a w konsekwencji niższe niż planowane wpływy ze sprzedaży biletów oraz ze sprzedaży praw (np. do transmisji telewizyjnych). W renomowanych ośrodkach sportów zimowych wahania pogody mogą wpływać niekorzystnie również na lokalny rynek nieruchomości, który coraz częściej jest ważnym składnikiem w dochodach takich ośrodków.

Produkcja żywności i napojów

Temperatura, a także do pewnego stopnia wilgotność, w dużym stopniu determinują popyt na napoje bezalkoholowe, piwo, a także na niektóre artykuły żywnościowe o charakterze sezonowym, jak na przykład zupy czy lody.

Ubezpieczenia

Temperatura, opady deszczu lub śniegu mogą wpływać na poziom wypłacanych odszkodowań w takich kategoriach ubezpieczeń jak ubezpieczenia samochodowe czy ubezpieczenia mieszkań i domów.

Produkcja, handel

Zarówno produkcja jak i handel są zależne od wahań parametrów pogody, gdyż te określają popyt i stan zapasów.

Transport

Agendy państwowe oraz jednostki samorządowe są narażone na ryzyko ponadprzeciętnych opadów śniegu, co powoduje zwiększenie wydatków na odśnieżanie i odsalanie dróg. Z drugiej strony istnieją firmy, które sprzedają sól, świadczą usługi usuwania śniegu, bądź wytwarzają i sprzedają przeznaczone do tego narzędzia. Podobnie jest w przypadku linii lotniczych, które są narażone na straty w wyniku odwołanych lotów i związanych z tym kosztów organizowania alternatywnych tras przelotu dla pasażerów.

Energia

Firmy sprzedające gaz, olej opałowy, propan, energię elektryczną są narażone na odchylenia pogody od warunków uznawanych za normalne. Firmy te wymagają zatem całorocznej osłony przed takimi przypadkami. W zimie potrzebna jest osłona przed wyższymi niż normalne temperaturami ponieważ wyższe temperatury powodują ograniczenie sprzedaży produktów energetycznych. Odwrotnie, w lecie firmy te potrzebują osłony przed temperaturami niższymi niż normalne, gdyż również w tym przypadku powoduje to ograniczenie wolumenu sprzedaży. Coraz częściej zdarza się jednak, że firmy dostarczające energię elektryczną poszukują także narzędzi dla osłony przed przypadkami ekstremalnie upalnych okresów, w ciągu których zapotrzebowanie na energię elektryczną (zużywaną do klimatyzacji) może przekroczyć planowany poziom i zmusić dostawców do zakupów energii na rynku krótkoterminowym w okresie, gdy ceny są najwyższe.


W dniu 10 czerwca agencja Bloomberg donosiła:
Ceny energii elektrycznej na południowym-wschodzie Stanów Zjednoczonych spadają w wyniku ochłodzenia, nadwyżka podaży.
Jak informują brokerzy ceny energii elektrycznej w rejonie południowo-wschodnim USA z dostawą na dzień następny spadły w wyniku obniżenia się temperatury do poziomu temperatur średnich oraz jednocześnie utrzymywania się znacznej podaży. Według meteorologów [ ... ], maksymalna temperatura w Nashville spadnie o dwa stopnie do poziomu 88 stopni Farenheita. [ ... ] specjaliści od prognoz [ ... ] przewidują na jutro zapotrzebowanie na energię elektryczną dla celów klimatyzacji o 28% wyższą niż średnia dla okresu, natomiast na środę i czwartek o 34-38 większą niż średnia.

/Ignacy Kaliszewski/

zobacz poprzednie odcinki
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE