ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERyzyko w obrocie energią
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


RYZYKO W ODCINKACH

"Ryzyko w obrocie energią" to dział edukacyjny prezentujący podstawową wiedzę związaną z wszelkimi aspektami ryzyka jakie może towarzyszyć obrotowi energią.
Redakcja merytoryczna: dr hab. inż. Ignacy Kaliszewski (Instytut Badań Systemowych Polskiej Akademii Nauk).

Ryzyko wolumenu V - Umowy meteo

Umowy terminowe, w których świadczenia odnoszone są do zjawisk atmosferycznych, będziemy dalej dla wygody nazywać umowami meteo. Cechą charakterystyczną umów meteo jest brak instrumentu bazowego w postaci fizycznej, to jest towaru lub prawa, będącego przedmiotem obrotu. Dla konstrukcji umowy meteo warunkiem kluczowym jest zatem zdefiniowanie punktu odniesienia (indeksu) pozwalającego na określenie świadczenia będącego przedmiotem umowy terminowej.

W odniesieniu do energii elektrycznej największe znaczenie mają tzw. stopnio-dni (ang. degree-days). Jest to suma odchyleń (liczonych w stopniach ustalonej skali) średniej dziennej temperatury od ustalonej w umowie temperatury odniesienia, w przeciągu ustalonego okresu. Definicja stopnio-dni wymaga określenia kierunku odchyleń (albo tylko odchylenia w górę od temperatury odniesienia albo tylko odchylenia w dół od temperatury odniesienia), które są uwzględniane w obliczeniach.

W Stanach Zjednoczonych przyjęło uważać się temperaturę 65°F (18,3°C) za umowną granicę pomiędzy sezonem grzewczym a sezonem używania urządzeń klimatyzacyjnych. Stąd liczba HDD dla danego dnia (ang. heating degree days) definiowana jest jako różnica pomiędzy temperaturą 65°F a średnią temperaturą dnia; jeżeli ta różnica jest ujemna, to przyjmuje się, że liczba HDD jest równa 0. Liczba CDD dla danego dnia (ang. cooling degree days) definiowana jest jako różnica pomiędzy średnią temperaturą dnia a temperaturą 65°F; jeżeli ta różnica jest ujemna, to przyjmuje się, że liczba CDD jest równa 0. W okresie dłuższym niż 1 dzień liczba HDD (CDD) jest sumą liczby HDD (CDD) dla wszystkich dni rozpatrywanego okresu.

Świadczenia w umowach meteo ustalane są w odniesieniu do uzgodnionej liczby stopnio-dni. Różnica pomiędzy uzgodnioną liczbą stopnio-dni a rzeczywistą liczbą stopnio-dni stwierdzoną na podstawie pomiarów stanowi, po upłynięciu okresu umowy meteo, podstawę do obliczenia należnych przepływów finansowych pomiędzy stronami umowy terminowe, zgodnie z jej treścią.

Na analogicznej zasadzie mogą być konstruowane indeksy dla zjawisk atmosferycznych innych niż zmiany temperatury (wiatr, opady, zachmurzenie).

Określenie i uzgodnienie przez potencjalne strony umowy indeksu pozwala na zawarcie umowy każdego z typów omawianych w poprzednim rozdziale.

/Ignacy Kaliszewski/Na podstawie danych z okresu 1966 - 1993 dla stacji meteorologicznej Warszawa - Okęcie 375

Źródło: Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Warszawa

zobacz poprzednie odcinki
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE