ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERyzyko w obrocie energią
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


RYZYKO W ODCINKACH

"Ryzyko w obrocie energią" to dział edukacyjny prezentujący podstawową wiedzę związaną z wszelkimi aspektami ryzyka jakie może towarzyszyć obrotowi energią.
Redakcja merytoryczna: dr hab. inż. Ignacy Kaliszewski (Instytut Badań Systemowych Polskiej Akademii Nauk).

Ryzyko wolumenu VI - Umowy meteo

Przykład. W Polsce przez długi okres rozpoczęcie sezonu grzewczego w sieciach centralnego ogrzewania uzależnione było od wystąpienia temperatur niższych niż 10°C. Załóżmy, że liczba stopnio-dni (lsd) w okresie jednego dnia definiowana jest jako różnica pomiędzy temperaturą odniesienia 10°C a średnią dzienną temperaturą; jeżeli ta różnica jest ujemna, to przyjmuje się, że lsd = 0. Przy takiej definicji lsd jedna z najczęściej stosowanych form umów meteo - umowa wymiany - może mieć postać jak poniżej.

Umowa wymiany

Świadczenie: A wypłaca B równowartość różnicy pomiędzy rzeczywistą lsd a ustaloną w umowie lsd, o ile ta różnica jest dodatnia, obliczoną według uzgodnionego w umowie przelicznika.

Zapłata za świadczenie: B wypłaca A równowartość różnicy pomiędzy ustaloną w umowie lsd a rzeczywistą lsd, o ile ta różnica jest dodatnia, obliczoną według uzgodnionego w umowie przelicznika.

Graficzną interpretację efektu ekonomicznego umowy wymiany przedstawia rysunek 15 (odcinek 22).

Na przykład.

Warunki umowy: okres umowy - miesiące grudzień, styczeń, luty; przelicznik - 4 000 zł za 1 stopnio-dzień; uzgodniona w umowie lsd: 900.

Po upłynięciu okresu umowy: rzeczywista lsd wynosi 850; B wypłaca sprzedawcy (bo 900 -850 > 0) 50 * 4 000 = 200 000 zł.

Zawarciem takiej umowy mógłby być zainteresowany odbiorca energii - większa niż planowana lsd zmusiłaby go dodatkowych zakupów energii, które mogłyby być zrekompensowany przychodem z umowy zamiany. Z kolei niższa niż planowana lsd pozwala odbiorcy dokonać oszczędności na zakupach energii (wymaga to jednak posiadania niezamkniętego portfela zakupów energii na rozpatrywany okres). Przekazanie tych oszczędności drugiej stronie umowy stabilizuje wydatki odbiorcy energii na jej zakup, zgodnie z zasadą działania umów zamiany.

/Ignacy Kaliszewski/

zobacz poprzednie odcinki
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE