ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERyzyko w obrocie energią
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


RYZYKO W ODCINKACH

"Ryzyko w obrocie energią" to dział edukacyjny prezentujący podstawową wiedzę związaną z wszelkimi aspektami ryzyka jakie może towarzyszyć obrotowi energią.
Redakcja merytoryczna: dr hab. inż. Ignacy Kaliszewski (Instytut Badań Systemowych Polskiej Akademii Nauk).

Zakończenie

Pierwszy odcinek "Ryzyka w odcinkach" pojawił się na stronach portalu CIRE 27 lipca 2001 roku. Z okazji rocznicy były gratulacje i tort od CIRE. A dzisiejszy odcinek jest już pięćdziesiąty z kolei. To dobry moment aby ogłosić zakończenie cyklu.

Celem cyklu było przybliżenie szerokiemu kręgowi pracowników krajowego sektora energetycznego problematyki zarządzania ryzykiem poprzez umowy terminowe. Jest to temat pierwszej ważności wszędzie tam gdzie obrót regulowany zastępuje rynek.

Jest to temat oczywiście zbyt szeroki aby go można było wyczerpać nawet w wielosetstronicowej monografii. Cel cyklu był daleko skromniejszy - przedstawić podstawowe pojęcia i konstrukcje związane z zarządzaniem ryzykiem i umowami terminowymi.

Pominięto całkowicie dwa ważne zagadnienia, a mianowicie obrót giełdowy umowami terminowymi oraz metody wyceny umów terminowych. Pierwszy temat został przybliżony w szeregu publikacji odnoszących się do funkcjonowania Giełdy Energii, prezentacja drugiego, nawet skrótowa, wykracza poza ramy przyjęte dla naszego cyklu. Czytelnik-internauta (bo taki tytuł przysługuje tym, którzy przyswajają wiedzę poprzez Internet) może znaleźć wiadomości w zakresie obu tematów w klasycznych, książkowych publikacjach.

Kończy się cykl, problemy z ograniczaniem ryzyka pozostają. Pozostaje mi życzyć Czytelnikom "ryzyka w odcinkach" wszelkich sukcesów na tym polu.

/Ignacy Kaliszewski/

zobacz poprzednie odcinki
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE