ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERyzyko w obrocie energią
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


RYZYKO W ODCINKACH

"Ryzyko w obrocie energią" to dział edukacyjny prezentujący podstawową wiedzę związaną z wszelkimi aspektami ryzyka jakie może towarzyszyć obrotowi energią.
Redakcja merytoryczna: dr hab. inż. Ignacy Kaliszewski (Instytut Badań Systemowych Polskiej Akademii Nauk).

Umowa Terminowa
Istotą umów handlowych, którymi będziemy się zajmować, jest zasada odroczonej w czasie realizacji świadczenia, do którego wykonania z jednej, a przyjęcia świadczenia i zapłaty za to świadczenie z drugiej strony, zobowiązują się umawiający. Umowy, w których obowiązuje wspomniana zasada, to umowy terminowe.

Określenie terminowe jest używany zamiennie z określeniem instrumenty pochodne. Słowo pochodne sugeruje, że określane jako instrumenty pochodne umowy mają formę wtórną, pochodną, od innej, pierwotnej formy umowy. Taka sytuacja rzeczywiście zachodzi na rynkach finansowych i wielu rynkach towarowych. Rynek energii elektrycznej jest jednak przykładem, gdzie umowy terminowe są podstawową, pierwotną formą kontraktowania energii, co wynika z fizycznej natury energii elektrycznej. Nie zawsze zatem umowa terminowa jest instrumentem pochodnym, natomiast zawsze instrument pochodny jest umową terminową. Mając to na uwadze będziemy początkowo posługiwać się wyłącznie określeniem umowy terminowe. Później, kiedy już nie będzie to mogło prowadzić do nieporozumień określenia umowy terminowe i instrumenty pochodne będziemy używać zamiennie, z preferencją dla instrumentów pochodnych.

Umowy terminowe, przy całej swojej bogatej historii, przeżywają dalszy dynamiczny rozwój i ciągle jeszcze znajdują kolejne zastosowania. Nie powinien zatem budzić zdziwienia fakt, że w tej dziedzinie brak jest ciągle polskiej, spójnej terminologii. Dodatkowym utrudnieniem jest brak jednoznaczności przy tłumaczeniu terminów z języków obcych, głównie z angielskiego.

W zamieszczanych tu materiałach będziemy stopniowo wprowadzać pojęcia i terminy niezbędne dla naszych celów. Będziemy to robić mając na uwadze maksymalną przejrzystość terminologii i starając się stosować wszędzie tam, gdzie to tylko możliwe, słownictwo rdzennie polskie. Na początek wystarczy nam pojęcie umowy terminowej, zgodnie z wyżej przytoczoną definicją. Jest ona bardzo ogólna i w trakcie dalszych rozważań będziemy ją uściślać wprowadzając kolejno różne typy umów terminowych. Pojęcia umowa terminowa będziemy używać zamiennie z pojęciem transakcja terminowa jeżeli z kontekstu będzie wynikać, że umowa taka zastała zawarta.

Umowom terminowym przeciwstawiamy te umowy handlowe, w których zasada odroczonego świadczenia nie ma zastosowania. W takich umowach, zwanych umowami z natychmiastowym świadczeniem lub krótko, umowami natychmiastowymi, świadczenie i zapłata za to świadczenie mają miejsce bezzwłocznie po terminie zawarcia umowy.

/Ignacy Kaliszewski/

zobacz poprzednie odcinki
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE