ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERyzyko w obrocie energią
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


RYZYKO W ODCINKACH

"Ryzyko w obrocie energią" to dział edukacyjny prezentujący podstawową wiedzę związaną z wszelkimi aspektami ryzyka jakie może towarzyszyć obrotowi energią.
Redakcja merytoryczna: dr hab. inż. Ignacy Kaliszewski (Instytut Badań Systemowych Polskiej Akademii Nauk).

Umowy Terminowe - I

Chociaż pierwsze umowy terminowe za przedmiot świadczenia przyjmowały dostawę fizycznego towaru, to obecnie świadczenia mogą odnosić się do tak wysublimowanych instrumentów jak na przykład wskaźniki klęsk żywiołowych czy wskaźniki urodzaju płodów rolnych. Świadczenia odnoszące się na przykład do instrumentów finansowych takich jak kursy walut czy wskaźniki giełdowe są już powszechnie w użyciu od lat.

Aby móc prowadzić rozważania na pewnym stopniu abstrakcji wygodnie jest wprowadzić pojęcie instrumentu bazowego, co pozwoli nam uniknąć konieczności określania za każdym razem czego dotyczy świadczenie stanowiące przedmiot umowy terminowej. Przez instrument bazowy będziemy rozumieli prawa, rzeczy lub wskaźniki ekonomiczne.

Naszą wcześniej przyjętą definicję umowy terminowej (ang. forward agreement lub krócej forward) możemy teraz doprecyzować w następujący sposób: jest to umowa, w której umawiający zobowiązują się do wykonania określonego w umowie świadczenia odnoszącego się do uzgodnionego instrumentu bazowego z jednej, a przyjęcia świadczenia i zapłaty za to świadczenie w uzgodnionej w umowie wysokości z drugiej strony, przy czym zarówno świadczenie jaki i zapłata mają mieć miejsce w uzgodnionym terminie w przyszłości

Jeżeli świadczenie uzgodnione w umowie może być wyrażone w jednostkach, to uzgodniona wysokość zapłaty za świadczenie jest najczęściej wyrażana jako iloczyn ilości jednostek świadczenia i ceny jednostkowej świadczenia. Dla podkreślenia, że jest to cena, która ma obowiązywać strony umowy w uzgodnionym terminie w przyszłości, cena ta nazywana jest ceną na termin lub ceną terminową.

Tradycyjnie strona umowy terminowej zobowiązująca się do świadczenia nazywana jest sprzedawcą, natomiast strona zobowiązująca się do przyjęcia świadczenia i zapłaty za to świadczenie nazywana jest nabywcą. Jak zobaczymy w dalszej części naszych rozważań, rozróżnienie na sprzedawców i nabywców może w przypadku świadczeń pieniężnych ulec daleko idącemu zatarciu.

Powyższa definicja jest bardzo formalna, można powiedzieć: brzmi groźnie. Ma ona jednak ważną zaletę, mianowicie każda inna definicja umowy terminowej jest szczególnym przypadkiem definicji tu podanej (niewielka modyfikacja powyższej definicji spowoduje, że będzie ona miała zastosowanie również do tak zwanych umów opcyjnych). W dalszym ciągu naszych rozważań udowodnimy to na przykładach. Ponieważ na pewnym stopniu ogólności rozważań mechanika umów terminowych jest analogiczna dla wszystkich instrumentów bazowych (a diabeł różnorodności tkwi w szczegółach) warto przyswoić sobie definicję ogólną.

/Ignacy Kaliszewski/

zobacz poprzednie odcinki
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE