ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERyzyko w obrocie energią
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


RYZYKO W ODCINKACH

"Ryzyko w obrocie energią" to dział edukacyjny prezentujący podstawową wiedzę związaną z wszelkimi aspektami ryzyka jakie może towarzyszyć obrotowi energią.
Redakcja merytoryczna: dr hab. inż. Ignacy Kaliszewski (Instytut Badań Systemowych Polskiej Akademii Nauk).

Rozwój umów terminowych II

Dla szerokiego upowszechnienia się umów terminowych istotną rolę odegrało Chicago. Początki handlu w tym rejonie, stanowiącym wtedy środkowo-zachodnie pogranicze Stanów Zjednoczonych, sięgają początków XIX wieku. Chicago staje się osadą w 1833 roku, miastem w 1837 roku (liczy wtedy 4.107 mieszkańców). Żywiołowy początkowo handel zaczyna stopniowo przybierać formy bardziej rozwinięte. Pierwsza umowa terminowa, o której wspominają rejestry handlowe, została zawarta 13 marca 1851 roku. Była to umowa o dostarczenie 3 000 buszli kukurydzy w czerwcu tego roku po cenie o 1 cent niższej niż cena kukurydzy w dniu 13 marca. Później zaczęto zawierać także umowy terminowe na pszenicę.

Giełda chicagowska (Chicago Board of Trade) została utworzona w 1848 roku przez 82 kupców. W 1865 wprowadzono na giełdzie obrót umowami terminowymi. W tym samym roku wprowadzono system depozytów zabezpieczających dla wyeliminowania problemu nie wypełniania przez sprzedawców i nabywców umów terminowych zobowiązań z nich wynikających.

W 1870 wprowadzono obrót umowami terminowymi na nowojorskiej giełdzie produktów (Commodity Exchange) i nowojorskiej giełdzie bawełny (New York Cotton Exchange), a w 1885 na nowojorskiej giełdzie kawy (obecnie Coffe, Sugar and Cocoa Exchange). Później również powstawały giełdy dla obrotu umowami terminowymi na inne towary.

W 1972 roku wprowadzono do obrotu giełdowego umowy terminowe na waluty, w 1974 roku umowy opcyjne (definicję umowy opcyjnej podamy w następnym rozdziale) na akcje, a w 1982 umowy opcyjne na umowy terminowe. Od tego momentu rozpoczął się trwający do dnia dzisiejszego dynamiczny rozwój obrotu umowami terminowymi na skalę światową.

/Ignacy Kaliszewski/

zobacz poprzednie odcinki
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE