ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERyzyko w obrocie energią
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


RYZYKO W ODCINKACH

"Ryzyko w obrocie energią" to dział edukacyjny prezentujący podstawową wiedzę związaną z wszelkimi aspektami ryzyka jakie może towarzyszyć obrotowi energią.
Redakcja merytoryczna: dr hab. inż. Ignacy Kaliszewski (Instytut Badań Systemowych Polskiej Akademii Nauk).

Ryzyko - Co Trzeba O Nim Wiedzieć Żeby Na Nim Zarabiać?

Zanim przejdziemy do dyskusji nad dalszymi aspektami ryzyka rynkowego i ryzyka kredytowego - nieodłącznych zjawisk towarzyszących obrotowi umowami terminowymi - zobaczmy, na przykładzie oferty pracy, jakie wymagania stawiane są specjalistom od zarządzania ryzykiem.

Przykładowa oferta pracy dla specjalisty od zarządzania ryzykiem pojawiająca się w zachodniej czasopismach branży energetycznej ma zwykle postać zbliżoną do następującej.

Analityk Ryzyka w Zakresie Metod Ilościowych

Osoba zatrudniona na tym stanowisku będzie odpowiedzialna za analizy ilościowe w zakresie strategii zarządzania ryzykiem w obrocie towarowym. Zakres obowiązków obejmuje obrót jednocześnie wieloma towarami (gaz, energia elektryczna, ropa naftowa, zjawiska pogodowe), na wielu rynkach (Wielka Brytania, Europa kontynentalna, Północna Ameryka), niejednorodnymi produktami (instrumenty finansowe, walutowe, towary).

Zakres obowiązków:

  • prowadzenie na rzecz działów firmy prac badawczych i konsultingowych w zakresie kwantyfikacji ryzyka w odniesieniu do wyniku finansowego firmy jako całości,
  • stworzenie jednorodnych procedur kwantyfikacji, pomiaru, i zarządzania ryzykiem w skali firmy,
  • wdrożenie nowoczesnych metod dla modelowania ryzyka oraz procedur zarządzania ryzykiem spójnych z ogólną strategią rynkową firmy.

Wymagane kwalifikacje:

  • znajomość metod ilościowych (wykształcenie na poziomie uniwersyteckim w zakresie metod statystycznych zdobyte na wydziale matematyki bądź fizyki),
  • minimum 3 letnie doświadczenie w stosowaniu ilościowych metod zarządzania ryzykiem (z preferencją dla rynków towarowych),
  • znajomość rynków finansowych i instrumentów pochodnych; znajomość rynków energii szczególnie pożądana,
  • biegła znajomość instrumentów opcyjnych i ich wyceny,
  • praktyczne doświadczenie w stosowaniu zaawansowanych narzędzi i metod modelowania ryzyka (np. VAR, Monte Carlo), praktyczne doświadczenie w stosowaniu metod zarządzania ryzykiem.

Jak widzimy wymagania stawiane specjalistom od zarządzania ryzykiem nie są błahe. Celem cyklu Ryzyko w odcinkach nie jest oczywiście dostarczenie wiedzy niezbędnej do uprawiania zawodu Analityka Ryzyka w Zakresie Metod Ilościowych. Cel nasz jest daleko skromniejszy i polega na dostarczeniu wiedzy pozwalającej na zrozumienie zakresu obowiązków takiego Analityka i uzmysłowienie sobie konieczności zatrudniania osób o podobnej specjalności praktycznie w każdej firmie prowadzącej działalność w warunkach konkurencji rynkowej.

/Ignacy Kaliszewski/


O ryzyku w doniesieniach agencyjnych - ryzyko systemowe

25 września. Ataki terrorystyczne nie spowodują gwałtownego załamania południowokoreańskiego eksportu.

Minister Handlu, Przemysłu i Energii Południowej Korei Chang Che uważa, że ryzyko osłabienia koreańskiego eksportu okazało się mniejsze niż to donosiły media po atakach terrorystycznych w USA. ...

Źródło: RiskCenter.com


zobacz poprzednie odcinki
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE