ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERyzyko w obrocie energią
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


RYZYKO W ODCINKACH

"Ryzyko w obrocie energią" to dział edukacyjny prezentujący podstawową wiedzę związaną z wszelkimi aspektami ryzyka jakie może towarzyszyć obrotowi energią.
Redakcja merytoryczna: dr hab. inż. Ignacy Kaliszewski (Instytut Badań Systemowych Polskiej Akademii Nauk).

Składniki Ryzyka Rynkowego

Z poprzednich odcinków wiemy że:

  • działając na rynku podmioty narażone są na ryzyko rynkowe,
  • zawieranie umów terminowych ogranicza ryzyko rynkowe,
  • umowom terminowym towarzyszy ryzyko kredytowe.

Te trzy wymienione powyżej stwierdzenia wyznaczają zakres tematyczny dalszych naszych rozważań na przynajmniej kilka odcinków naprzód. W pierwszej kolejności przyjrzymy się ryzyku rynkowemu i jego elementom składowym. Następnie, pokażemy jak umowy terminowe ograniczają ryzyko rynkowe w odniesieniu do każdego z jego elementów składowych. Po tym przyjdzie kolej na omówienie sposobów ograniczania ryzyka kredytowego. W dzisiejszym odcinku zaczynamy od pierwszego z tych tematów.

Składniki ryzyka rynkowego

Planując działalność gospodarczą nie znamy stanu rynku, na którym będziemy realizować swoją działalność handlową w przyszłości. Przyjmowanie założeń, tworzenie scenariuszy, a także prognoz wiąże się z ryzykiem że będą one nietrafione. Zgodnie zatem z przyjętą wcześniej definicją jesteśmy narażeni na ryzyko rynkowe.

O wyniku przyszłej działalności handlowej na rynku w odniesieniu do pojedynczego produktu decyduje przyszła cena oraz przyszły wolumen zrealizowanego obrotu. Niepewność (ryzyko) co do przyszłej ceny i co do wyniku działalności handlowej ze względu na cenę, to ryzyko cenowe. Niepewność (ryzyko) co do przyszłego wolumenu zrealizowanego obrotu i co do wyniku działalności handlowej ze względu na poziom wolumenu zrealizowanego obrotu, to ryzyko wolumenu.

Oba te rodzaje ryzyka mogą być skutecznie wyeliminowanie poprzez zawieranie umów terminowych, dzięki którym wolumen obrotu (świadczenie) oraz cena (cena terminowa) zostaną ustalone. W ten sposób obracano w przeszłości nośnikami energii: energią elektryczną w całości, natomiast innymi nośnikami w przeważającym stopniu.

Nie wszędzie jednak umowy terminowe z jednocześnie ustaloną ceną terminową i wolumenem obrotu mają zastosowanie. O ile elektrownia i duży przemysłowy odbiorca energii elektrycznej mogą bez większych przeszkód taką umowę wynegocjować, to już spółka dystrybucyjna takiej umowy z gospodarstwem domowym nie zawrze - pobór energii elektrycznej przez gospodarstwo domowe może być bowiem określony tylko z dokładnością do pewnego przedziału, w którym oscylować on będzie w zależności od bieżącego i okresowego zapotrzebowania. Zatem spółka dystrybucyjna w relacjach z gospodarstwami domowymi narażona jest na ryzyko wolumenu. Ryzyko cenowe jest natomiast w tym przypadku neutralizowane poprzez istnienie taryfy cenowej ustalającej stałą cenę energii w okresie świadczenia usługi dostawy.

/Ignacy Kaliszewski/

zobacz poprzednie odcinki
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE