ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERyzyko w obrocie energią
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


RYZYKO W ODCINKACH

"Ryzyko w obrocie energią" to dział edukacyjny prezentujący podstawową wiedzę związaną z wszelkimi aspektami ryzyka jakie może towarzyszyć obrotowi energią.
Redakcja merytoryczna: dr hab. inż. Ignacy Kaliszewski (Instytut Badań Systemowych Polskiej Akademii Nauk).

Ryzyko Cenowe III - Umowy terminowe czyli ubezpieczenia wzajemne

Sposób analizowania umów terminowych, tak jak to opisano w poprzednim odcinku, ma sens tylko w przypadku istnienia rynku natychmiastowego. W przeciwnym razie znika punkt odniesienia dla weryfikacji ekonomicznej zasadności zawierania takich umów. Przy braku rynku natychmiastowego każda wynegocjowana w umowie terminowej cena (cena terminowa) może być uznana za zasadną.

Istnienie rynku natychmiastowego powoduje, że w zależności od ceny świadczenia na tym rynku w terminie wykonania umowy terminowej, zachodzą dokładnie dwa przypadki:

  • żadna ze stron nie ponosi straty ani nie odnosi korzyści z umowy terminowej,
  • jedna ze stron ponosi stratę druga odnosi korzyść, przy czym stratę i korzyść odnosimy do możliwości realizacji świadczenia na rynku natychmiastowym.

Przywołajmy, już po raz trzeci, stwierdzenie że "umowy terminowe pozwalają eliminować ryzyko konieczności prowadzenia działalności gospodarczej w przyszłości przy przepływach finansowych innych niż zaplanowane". Jednak przeprowadzona w poprzednim odcinku analiza mówi nam, ze nie dzieje się to za darmo. Za eliminację ryzyka cenowego dzięki zawarciu umowy terminowej strona umowy płaci nie tylko ryzykiem kredytowym (pisaliśmy o tym w odcinku 8) ale i utraconymi korzyściami w przypadku, gdyby transakcja na rynku natychmiastowym dokonana w przyszłości okazałaby się korzystniejsza niż transakcja terminowa. Ryzyko kredytowe i utracone potencjalne korzyści to cena jaką płacimy za eliminację ryzyka cenowego.

Zatem uzasadnione jest pytanie: czy nie jest to cena zbyt duża. Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Decyzja czy posługiwać się umowami terminowymi czy też nie, zależy od "apetytu na ryzyko", który jest inny u podmiotów spekulujących, czyli poświęcających się na zarabianiu na różnicach cen, a inne u podmiotów prowadzących działalność wytwórczą czy handlową jako zajęcie główne.

Umowę terminową można interpretować jako ubezpieczenie wzajemne stron. Wydaje się, że warto prezentować umowy terminowe właśnie jako formę ubezpieczenia, gdyż pozwala to oddalać zarzuty o niecelowości ich zawierania ze względu na potencjalną możliwość utraty korzyści. Możemy zawsze wskazać, że wykupując klasyczną polisę ubezpieczeniową unikamy ryzyka pokrycia szkody z własnej kieszeni za określone (płacone z góry!) stawki opłat.

Potraktowanie umowy terminowej jako ubezpieczenia wzajemnego w pełni uzasadnia to, co wykonaliśmy na rysunku 1 w poprzednim odcinku, mianowicie pokazaliśmy (kolorem zielonym) dla efekt dla obu stron transakcji łącznie. Płaski przebieg tego wykresu pokazuje, że takie ubezpieczenie wzajemne uniezależnia parę podmiotów gospodarczych od bieżącej sytuacji rynkowej.

/Ignacy Kaliszewski/

O ryzyku w doniesieniach agencyjnych - ryzyko prawne

12 listopada 2001. (Ryzyko prawne oraz względy bezpieczeństwa zniechęcają do inwestycji w indonezyjski sektor naftowy)

Indonezyjska państwowa kompania naftowo-gazowa Pertamina ujawniła, że w okresie pierwszych dziewięciu miesięcy bieżącego roku wiele firm naftowych wstrzymało realizacje swoich inwestycji w tym kraju, głównie z powodu problemów związanych z bezpieczeństwem inwestycji oraz z niepewnością co do stabilności systemu prawnego. ...

Źródło: RiskAlert.com

zobacz poprzednie odcinki
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE