ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERyzyko w obrocie energią
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Pół roku bez żółtych i czerwonych certyfikatów
30.11.2012r. 06:15

Z końcem roku wygaśnie system żółtych i czerwonych certyfikatów i żadna zmiana prawa nie zdąży go już przedłużyć. Resort gospodarki wrócił jednak do projektu niedużej nowelizacji Prawa energetycznego, która przywróci system wsparcia, dodając też pomarańczowe świadectwa. Tyle, że zmiany wejdą w życie dopiero za kilka miesięcy.

UWAGA - BRAK DOSTĘPU DO INFORMACJI
jesteś niezalogowany (a) lub / i nie wykupiłeś (aś) abonamentu

Pełna treść informacji będzie dostępna tylko dla użytkowników, którzy wykupili odpowiedni abonament.

Aby uzyskać dostęp należy:


, CIRE.PL
Zobacz także:

KOMENTARZE ( 9 )


Autor: Ciepłownik Gazowy 30.11.2012r. 10:55
Można wytwarzać ciepło z gazu efektywnie, przy średniorocznym zużyciu na poziomie 26 Nm3/GJ.
Jednak cena paliwa nie pozwala na konkurencję z węglówkami.
kogeneracja gazowa, poprawnie zaprojektowana, ma przy obecnych cenach , szansę na uzyskanie wyniku "0+" bez certyfikatów. Z zastrzezeniem, że ciepło nie bedzie musiało konkurować cenowo z węglem . Kogeneracja gazowa "dostawiona" do kotłowni gazowej ma sens ekonomiczny, a przy węglówce juz nie .
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: rsnie 30.11.2012r. 11:39
Nie zgadzam się, że zastosowanie gazu do kogeneracji nie jest opłacalne.

Proszę przeanalizować artykuł: "Metoda opłacalnego zastosowania gazu ziemnego w ciepłowniach węglowych" COW nr 7/2012. Tam jest opisana metoda postępowania.

Miłej lektury.

Trzeba wiedzieć, co to jest potencjał kogeneracyjny systemu ciepłowniczego.

Pozdrawiam!
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Cieplik 03.12.2012r. 08:37
Obaj panowie się mylicie. Kogeneracja gazowa (nowa)nie ma sensu ekonomicznego przy braku certyfikatów na poziomie co najmniej takim jak dzisiejszy. Nie ma sensu zarówno w systemach ciepłowniczych węglowych jak i gazowych. Nie potrzeba do tego szczególnych analiz, paliwo jest za drogie. Podejrzewam, że od stycznia większość kogeneracji gazowej istniejącej stanie, a o nowych obiektach to nie ma co marzyć (chyba, że ktoś wierzy w kolejny kolor tęczy, gorzej, że banki są jakby niewierzące).
PS
Przypadek traktowania przez MG kogeneracji gazowej dowodzi po raz kolejny, że budowanie biznesu na dużym wspomaganiu politycznym jest bardzo ryzykowne. A analizującym przypominam, że do kogeneracji gazowej trzeba dodać pokrycie zapotrzebowania szczytowego ze skutkami finansowymi takiej rezerwy.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: rsnie 03.12.2012r. 10:53
Trzeba być wyjątkowo ograniczonym, aby wypowiadać zdania, które nie mają żadnego uzasadnienia.
Może łaskawy Pan zapozna się z podanymi artykułami i wskaże błędy w obliczeniach. To może być dyskusja, a nie gołosłownie stwierdzenia: "gaz jest za drogi".
Jeżeli odpowiednio dobierze się urządzenia, to w ciepłowni węglowej, przy produkcji około 25% ciepła z gazu i energii elektrycznej, to się zwraca i to szybko! Bez certyfikatów!!!

Czytać, czytać, czytać, a potem się wymądrzać.

Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Cieplik 05.12.2012r. 10:40
Proszę o komentarz do moich wyliczeń (obok). Są naprawdę proste do powtórzenia. Proszę więc czytać i czytać, a następnie skomentować moje wymądrzanie. Proponuję więc aby p. dr uczynił zgodnie ze swoją radą.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Cieplik 04.12.2012r. 09:56
To sobie poanalizujemy tak w uproszczeniu (wystarczy). Zakładam blok 5 MWt i 5 MWe sprawność ciagnę do 44% i tu i tu czyli wysoko. Zakładam czas pracy 96% czyli 8410 godz/rok. Zużycie gazu 1136,4 m3/h. Czyli (w uproszczeniu) rocznie zużywam 9 556 364 m3. Gaz 36 MJ/nm3. Produkcja MWh 44 048 a GJ (ciepło) 151 373 GJ. CEna prądu 200 (optymistą jestem), cena ciepła 40 zł/GJ (skrajny optymizm powinny być koszty uniknięte) i na dodatek 100000 zł/MW za moc. Przychód prąd 8 409 600 ł. Przychód ciepło 6 554 912 zł. Razem 14 964 512 zł. Koszty gazu dla taryfy dolnośląskiej 14 053 462 zł. Serwis optymizm mój nie zna granic 8 euro za MWhe czyli ok 32,8 zł/ MWhe. Koszt serwisu 1 379 174 zl. Koszt razem 15 432 636 zł. Minimalne korzyści z podatku od amortyzacji. Korzyści z CO2 - bez sztuczek z lokalizacją - się nie uzyska. Zresztą CO2 jest obecnie tanie. A gdzie zwrot z inwestycji, gdzie robocizna, remonty poza silnikiem, koszty ogólne itp? Jak by nie liczyć bez świadectw operacyjnie się nie zamyka. Proszę powtórzyć samemu obliczenia. A przy poważniejszej analizie należy oczywiście zmniejszyć optymizm (w szczególności w kosztach unikniętych ciepła), ale nie tylko.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: sceptyk 10.12.2012r. 21:56
Wyjątkowy optymizm. Niestety do artykułu dr. Sniezyka nie udało mi się dostać, ale urywki, to czysta fantastyka.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: rsnie 10.12.2012r. 22:30
Coś u Was kiepsko z techniką!

Czy podobnie z liczeniem?

Artykuł można znaleźć: https://www.cire.pl/item,65853,2,0,0,0,0,0,alternatywa-bloku-gazowo-parowego-case-study-olsztyn.html

Miłej lektury.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Cieplik 11.12.2012r. 23:03
1. Nie wiem gdzie się pan pomylił w obliczeniu kosztów gazu (rozdział Kogeneracja na gaz ziemny) bo nie podał pan szczegółowych założeń (wartość opałowa gazu lub ciepło spalania), ale mnie przy założeniu wartości 36 MJ/m3 wyszło 69,714 mln (u pana 67,3 mln). Ale to niewielki błąd.
2. Natomiast pierwszy raz w życiu widzę kogenerację gazową, gdzie przychód z ciepła jest (dodatkowo mimo mniejszej mocy) większy niż przychód z prądu. Skąd to się wzięło? Z przyjętej przez pana kosmicznej ceny produkcji ciepła. Gdyby takie ceny ciepła były do uzyskania to nie byłoby potrzeby budować kogeneracji, lepszy byłby zwykły kocioł gazowy pracujący w podstawie. Założył pan, że będzie pan sprzedawał ciepło drożej niż energię elektryczną!!!!!!!!!!
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 9 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE